Nowe paliwo na stacjach. Sprawdź czy twój pojazd jest kompatybilny z benzyną E10

Od początku 2024 roku na polskim rynku paliw nastąpi istotna zmiana – zamiast benzyny 95-oktanowej E5, która zawiera do 5% bioetanolu, na stacjach będzie dostępna benzyna 95-oktanowa E10, która zawiera do 10% bioetanolu. Jest to paliwo przyjazne dla środowiska, ponieważ zmniejsza emisję gazów cieplarnianych.

Większość samochodów może bez problemu korzystać z nowego paliwa, o ile w instrukcji obsługi pojazdu lub na klapce wlewu paliwa jest oznaczenie E10. Jeśli takiego oznaczenia nie ma, należy skontaktować się z producentem pojazdu lub serwisem i zapytać o możliwość tankowania benzyny E10. Niektóre starsze pojazdy mogą nie być przystosowane do nowego paliwa i wtedy należy szukać alternatywnych rozwiązań, takich jak benzyna 98-oktanowa lub LPG.

Benzyna E10 jest już szeroko stosowana na całym świecie, w tym w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii. Od 2016 r. jest również paliwem wzorcowym, na którym nowe samochody są testowane pod kątem emisji i osiągów. Zgodnie z raportem organizacji zajmującej się wykorzystaniem biokomponentów ePure bioetanol ma mniejszy ślad węglowy – średnio o ok. 70% w porównaniu z paliwami kopalnymi takimi jak benzyna silnikowa pochodząca z przeróbki ropy naftowej.

Polska będzie 19 krajem w UE, który wprowadzi paliwo E10. Paliwo to jest już dostępne w Austrii, Belgii, Bułgarii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niderlandach, Hiszpanii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Luksemburgu, Niemczech, Rumunii, Słowacji, Szwecji i Węgrzech. Dodatkowo w Europie E10 jest dostępna także m.in. w Wielkiej Brytanii i Norwegii.

Zastosowanie bioetanolu w benzynie E10 nie jest samo w sobie rewolucyjne – bioetanol jest już obecny w ogólnodostępnych benzynach silnikowych 95 i 98. Szacuje się, że zwiększenie zawartości bioetanolu w benzynie jedynie w niewielkim stopniu wpłynie na wzrost zużycia paliwa (rzędu 1 do 2%), co jest trudne do wyodrębnienia z innych czynników wpływających na zużycie paliwa, takich jak np. styl jazdy czy ciśnienie w oponach.

Sprawdź czy twój pojazd jest kompatybilny z benzyną E10

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *